Top 5 książek o sztuce programowania

Książki to doskonałe źródło wiedzy. Jeżeli poszukujecie inspiracji, jakie pozycje powinny znaleźć się na Waszej liście książek do przeczytania, zapoznajcie się z moim (subiektywnym) wyborem topowych książek dla programistów. Oto lista rekomendowanych przeze mnie książkowych „must have”.

 

 

 

 

Java. Podstawy (Cay S. Horstmann)
Jeśli niedawno zacząłeś przygodę z programowaniem i interesuje Cię Java, to jest to jedna z lepszych pozycji na początek. Książka wyjaśnia przystępnym językiem zawiłości składni Javy. Zawiera dużo przykładów kodu, które są bardzo czytelne, ponieważ mają tylko to, co niezbędne do zrozumienia danego zagadnienia. Ponad 800 stron wiedzy pozwoli Ci na skuteczne nauczenie się podstaw języka Java.

 

 

 

 

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty (Robert C. Martin)
Absolutny must have każdego programisty. Jeśli opanowałeś już podstawy programowania, to najwyższy czas nauczyć się jak programować CZYSTO. Kiepskiej jakości kod trudno zrozumieć i ciężko dodać do niego nowe funkcjonalności. Nawet niewielkie zmiany grożą lawiną modyfikacji w całym projekcie, a złe praktyki przyczyniają się do niepotrzebnego wydłużenia developmentu. Dzięki tej książce poznasz praktyczne sposoby na to jak pisać oprogramowanie dobrej jakości. Zobaczysz też, jak rozpoznać kiepski kod oraz co zrobić, żeby stał się lepszy.

 


 

 

Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja (Sandro Mancuso)
Technologie i standardy mogą się zmieniać, a Ty, jako programista musisz za nimi nadążać. Jeśli szukasz porad na temat tego, jak stale zapewniać najwyższą jakość tworzonego kodu jednocześnie ciągle się rozwijając, ta książka jest dla Ciebie. Poznasz sprawdzone techniki na radzenie sobie z nowoczesnym procesem produkcji oprogramowania oraz tworzeniem zdrowej i inspirującej atmosfery w zespole. W książce nie zabrakło również ważnych tematów związanych z kierowaniem karierą zawodową „programisty rzemieślnika”.

 

 

 

 

Java efektywne programowanie (Joshua Bloch)
TKolejna obowiązkowa pozycja dla wszystkich programistów Javy. Pokazuje, w jaki sposób wykorzystać mechanizmy zawarte w bibliotece standardowej do pisania dobrej jakości kodu i unikania błędów, które łatwo popełnić. Książka jest podzielona na konkretne tematy, zawiera dużo przykładów kodu, a autor jest światowej sławy specjalistą, który współtworzył API Javy. Jest to odpowiednia pozycja dla Ciebie, jeśli zależy Ci na pogłębieniu technicznej wiedzy z zakresu Javy.

 

 

 

 

TDD. Sztuka tworzenia dobrego kodu (Kent Beck)
Test Driven Development to technika, którą powinien znać każdy programista. Jeśli jeszcze się z nią nie spotkałeś, to koniecznie przeczytaj tę książkę. Największą zaletą tej pozycji jest to, że małymi krokami prezentuje kolejne etapy stosowania tej techniki. Napisana lekkim językiem wprowadza w świat, w którym najpierw będziesz pisał kod testów, a dopiero później kod właściwych funkcji programu. Takie podejście procentuje pewnością właściwego działania kodu i spokojnym snem w nocy 🙂

 

Życzymy przyjemnej  lektury!

 

Anna Skulimowska